DOA SİGORTA ARACILIK HİZMETLERİ LTD ŞTİ

Hasar Anında

Hasar İhbar ve Dosya Takip

İş sürecimizde en öncelikli konumuzun “Hasar” olduğunu ve her ihtiyacınız olduğunda size bir telefon kadar yakın olduğumuzu hatırlatmak isteriz. Hasar anında ne yapılması gerektiğinden hasar tutarının ödenmesine kadar her aşamada bize ulaşabilir, bizden destek alabilirsiniz.

Ayrıca şunu hatırlatmak isteriz ki sigortalı olarak bütün hasar anında sanki sigortalı değilmişçesine zararı önlemeye, azaltmaya ve hafifletmeye yarayacak önlemleri almakla yükümlüsünüz. Bu kapsamda öncelikle sigortalı kıymetlerin daha fazla zarar görmesini önlemeli, gerekli kurtarma çalışmalarına başlamalısınız. Örneğin yanan bir malın söndürülmesi çalışmasını hemen yapmalı, hasar gören mallar kurtarılacak boyutta ise acil müdahale gerektiren işlemlere hemen başlamalısınız.

Eksper gelmeden hiçbir şeye dokunulmaması yönündeki düşünceler yanlıştır. Zararın azaltılması için müdahele etmek gerekiyorsa gecikmeksizin müdahale edilmelidir. Burada sigorta şirketi açısından önemli olan hasarın sebebini öğrenmeyi, zarar gören malların tespitini yapmayı zorlaştıracak değişiklik yapılmamasına, hasar gören kıymetlerin atılmamasına özen gösterilmesidir. Ancak öncelik her zaman zararın azaltılmasıdır. Bugün gelişen teknoloji ile fotoğraf çekmek kolaylaştığından mümkün olan hallerde fotoğraf çekmek ve sigorta şirketinin onayını beklemeden gerekli adli / idari makamlara başvurulması gerekiyorsa mutlaka gecikmeksizin başvurmak gerekir.

Bir diğer önemli konu da özellikle araç hasarlarında anlaşmalı servislerde işlem yaptırılmasıdır. Anlaşmalı servislerle yapılan işlemlerde hem daha hızlı hem sorunsuz hizmet alınmakta ayrıca hasar ödemeleri servise yapıldığı için sizin ödeme yapıp sigorta şirketinden ödeme beklemenize gerek olmamaktadır.

Aşağıda sigorta türlerine göre hasar anında öncelikle yapılması gerekenler bildirilmiştir. Satın aldığınız sigorta poliçesinin türüne göre listeye göz atmanızda fayda vardır.

Aracınızla İlgili Hasar Anında Öncelikle Yapılması Gerekenler

Çarpma – Çarpışma Anında Anlaşmalı Kaza Tespit Tutanağı Tutulması

Birden fazla aracın kazası durumunda eğer ölüm veya yaralanma durumu yoksa ve kazaya karışan her aracın geçerli Zorunlu Trafik Sigortası, şoförlerin ehliyeti tam ise ve şoförler arasında alkol şüphesi de yok ise ayrıca araçlar arasında kamu kurumlarına ait araç yoksa Anlaşmalı Kaza Tespit Tutanağı tutulabilir.

Anlaşmalı Kaza Tespit Tutanağını tutma işlemine başlamadan önce mümkünse araçları kaza yerinden kaldırmadan fotoğraflarının çekilmesi gerekmektedir. Sonrasında tutanaklar doldurulur, her nüsha şoförler tarafından imzalanır(ıslak imza) ve bütün araçların ruhsat, zorunlu trafik sigortası, ehliyet fotokopisi veya fotoğrafları alınır. Ayrıca diğer araçların plakaları ve hasarlı yerlerini gösteren fotoğraflarının farklı açılardan çekilmesi de önemlidir. Böylelikle tutanak işlemleri tamamlanmış olur ve aracınızın kasko poliçesi var ise veya yol yardım hizmeti almışsanız yol yardım telefon numaralarından kurtarıcı/çekici isteyebilirsiniz.

Aracınızın servise çekilmesinden sonra sigorta şirketine hasarı ihbar etmeniz gerekmektedir.

Çarpma – Çarpışma Anında Polis Veya Jandarma Tutanağı Tutturulması

Aracınızın kazasının yukarıdaki durumlara uymaması durumunda Polis bölgesinde Polis tutanağı tutulması, Jandarma bölgesinde Jandarma tutanağının tutulması önemlidir. Polis için 155, Jandarma için 156 numaralı telefon hatlarından yardım alabilirsiniz. Tutanakların(kaza ve alkol tutanakları) tasdikli örneklerini daha sonra sigorta şirketine iletmek üzere ilgili yerlerden almanız gerekmektedir.

Polis veya Jandarma tutanak işlemleri tamamlanınca aracınızın kasko poliçesi var ise veya yol yardım hizmeti almışsanız yol yardım telefon numaralarından kurtarıcı/çekici isteyebilirsiniz.

Aracınızın servise çekilmesinden sonra sigorta şirketine hasarı ihbar etmeniz gerekmektedir.

Yangın Anında Yapılması Gerekenler

Aracınızın kısmen veya tamamen yanması durumunda imkanlar doğrultusunda yapılacak ilk müdahale ile birlikte acilen durumu itfaiyeye bildirmeniz sonrasında Polis’e bildirmeniz gerekmektedir. İtfaiye ve Polis’ in işlemlerinin ardından aracınızın kasko poliçesi var ise veya yol yardım hizmeti almışsanız yol yardım telefon numaralarından kurtarıcı/çekici isteyebilirsiniz.

Aracınızın servise çekilmesinden sonra sigorta şirketine hasarı ihbar etmeniz gerekmektedir.

Hırsızlık Durumunda Yapılması Gerekenler

Aracınızın çalındığını fark ettiğiniz anda öncelikle durumu Polis’e bildirmeniz ardından Polis’ten aldığınız tutanaklarla sigorta şirketine hasarı ihbar etmeniz gerekmektedir. Polis’ in işlemlerinin ardından aracınızın kasko poliçesi var ise veya yol yardım hizmeti almışsanız yol yardım telefon numaralarından kurtarıcı/çekici isteyebilirsiniz.

Aracınızın servise çekilmesinden sonra sigorta şirketine hasarı ihbar etmeniz gerekmektedir.

Aracınızın Diğer Hasarlarında

Aracınızın diğer hasarlarında lütfen bizimle irtibata geçiniz.

Konut Veya İşyerinizle İlgili Hasarlarda Yapılması Gerekenler

Yangın Hasarlarında

Konut veya işyerinizde meydana gelecek yangın hasarında imkanlar doğrultusunda yapılacak ilk müdahale ile birlikte acilen durumu itfaiyeye bildirmeniz sonrasında Polis’e bildirmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda sigorta şirketinize hasarla ilgili ihbarında bulunmanız gerekmektedir.

Hırsızlık Hasarlarında

Konut veya işyerinizde meydana gelecek hırsızlık hasarında delil olabilecek unsurlara zarar vermeden acilen Polis’ e durumu bildirmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda sigorta şirketinize hasarla ilgili ihbarında bulunmanız gerekmektedir.

Dahili Su Basması Hasarında

Konut veya işyerinizde dahili tesisattan kaynaklanan su hasarı olduğunu anladığınız anda hasarın artmasını önleyecek ilk müdahaleden sonra mümkün ise fotoğraflar çekmeniz gerekmektedir. Hasar binanın ortak kullanımından veya komşularınızdan kaynaklanıyorsa veya komşularınızda da zarar varsa yönetici tutanağı tutulması gerekmektedir. Hasarın komşulardan veya binanın ortak kullanımından kaynaklanmaması ve komşularda da zarar olmaması durumunda fotoğraflar çekerek zararı azaltacak önlemleri acilen almanız, aynı zamanda sigorta şirketinize hasarla ilgili ihbarında bulunmanız gerekmektedir.

Konut veya İşyerinizin Diğer Hasarlarında

Konut veya işyerinizin diğer hasarlarında lütfen bizimle irtibata geçiniz

Detaylı Teklif Sihirbazı!

Size en uygun sigorta teklifini almak istiyorsanız teklif formunu doldurun size en uygun poliçeyi hazırlayalım!